25B-B2P5N104
Not in stock? Request a Fast Quote.
Need it faster? Call or email our sales team.
Replace Industrial is NOT an authorized distributor for Allen-Bradley
Conditions & Replace Warranty
Conditions & Replace Warranty
Used: Used units have been previously used and are inspected, cleaned and tested.
Warranty: All units come with a 2 Year Replace Industrial Warranty. Manufacturer's warranty
Shipping & Delivery
Shipping & Delivery
Our standard shipping method is UPS Ground. We can also ship on your FEDEX or DHL account.
We can ship many items our the same day via Overnight or 2 Day Shipping.
Tax Exemptions
Tax Exemptions
If you have already placed an order, please send us your form and we can refund the charged taxes.
Product Conditions
Allen-Bradley 25B-B2P5N104
The Allen-Bradley 25B-B2P5N104 is a PowerFlex 525 AC Drive offering 0.4 kW power with 240V AC input, ideal for three-phase applications. It includes brake IGBT, sensorless vector control, and supports permanent magnet motors. With safety features like Safe Torque Off and SIL2 compliance, it is designed for panel mounting with a 2.5A output.
| Brand | Allen-Bradley |
| Bulletin Number | PowerFlex 525 AC Drive, with Embedded EtherNet/IP and Safety |
| Output Current | 2.5 Amps |
| Voltage Class | 240 VAC, 3 Phase |