25B-D030N114
Used
Original Packaging
Request a Quote
X
Not in stock? Request a Fast Quote.
Need it faster? Call or email our sales team.
Replace Industrial is NOT an authorized distributor for Allen-Bradley
Conditions & Replace Warranty
Used: Used units have been previously used and are inspected, cleaned and tested.
Warranty: All units come with a 2 Year Replace Industrial Warranty. Manufacturer's warranty
Shipping & Delivery
Our standard shipping method is UPS Ground. We can also ship on your FEDEX or DHL account.
We can ship many items our the same day via Overnight or 2 Day Shipping.
Tax Exemptions
If you have already placed an order, please send us your form and we can refund the charged taxes.
Allen-Bradley 25B-D030N114
The Allen-Bradley 25B-D030N114 PowerFlex 525 AC Drive is a robust panel mount solution for motor control. Rated at 15 kW (20 HP), suitable for 480V AC, 3-phase systems with a 30A output. Its features include an integrated EMC filter, brake IGBT, and advanced control modes like vector control for precise motor handling. Safety is enhanced with Safe Torque Off and SIL2 Cat 3 compliance.
Brand Allen-Bradley
Bulletin Number PowerFlex 525 AC Drive, with Embedded EtherNet/IP and Safety
Output Current 30 Amps
Voltage Class 480 VAC, 3 Phase