1756-PA30XT
Used
Original Packaging
Request a Quote
X
Not in stock? Request a Fast Quote.
Need it faster? Call or email our sales team.
Replace Industrial is NOT an authorized distributor for Allen-Bradley
Conditions & Replace Warranty
Used: Used units have been previously used and are inspected, cleaned and tested.
Warranty: All units come with a 2 Year Replace Industrial Warranty. Manufacturer's warranty
Shipping & Delivery
Our standard shipping method is UPS Ground. We can also ship on your FEDEX or DHL account.
We can ship many items our the same day via Overnight or 2 Day Shipping.
Tax Exemptions
If you have already placed an order, please send us your form and we can refund the charged taxes.
Allen-Bradley 1756-PA30XT
The Allen-Bradley 1756-PA30XT by Rockwell Automation is a rugged ControlLogix-XT Power Supply module, designed to fit on the left side of a 1756 chassis. It operates on a nominal input voltage of 24V DC within a range of 18-32V DC and withstands isolation voltage up to 250V continuously. With maximum inrush current at 30A, this power supply unit has diverse current capacities for different voltage outputs, ensuring reliable performance in demanding industrial environments.
Manufacturer Rockwell Automation
Brand Allen-Bradley
Part Number/Catalog No. 1756-PA30XT
Series ControlLogix
Module Type ControlLogix-XT Power Supply
Nom Input Voltage 24 Volts DC
Input Voltage Range 18-32 Volts DC
Isolation Voltage 250 Volts Continuous
Max Inrush Current 30 Amperes
Current Capacity 1.5 A at 1.2 V, 2 A at 3.3 V, 6 A at 5.1 V, 1.25 A at 24 V
Max Input Power 50 Watts
Max Output Power 30 Watts
Location 1756 Chassis Left Side
Dimensions 5.51 x 3.07 x 5.71 in (14.0 x 7.8 x 14.5 cm)