1756-PB75R
Used
Original Packaging
Request a Quote
X
Not in stock? Request a Fast Quote.
Need it faster? Call or email our sales team.
Replace Industrial is NOT an authorized distributor for Allen-Bradley
Conditions & Replace Warranty
Used: Used units have been previously used and are inspected, cleaned and tested.
Warranty: All units come with a 2 Year Replace Industrial Warranty. Manufacturer's warranty
Shipping & Delivery
Our standard shipping method is UPS Ground. We can also ship on your FEDEX or DHL account.
We can ship many items our the same day via Overnight or 2 Day Shipping.
Tax Exemptions
If you have already placed an order, please send us your form and we can refund the charged taxes.
Allen-Bradley 1756-PB75R
The Allen-Bradley 1756-PB75R is a ControlLogix redundant DC power supply module by Rockwell Automation, designed for 24VDC input, with a 19-32VDC range. Delivering 75W at 60°C and capable of 110W input power, this panel-mounted unit fits in a Series B chassis, weighing 3.2 pounds, and measures 6.9x5.7x5.4 inches, operating at 32-140°F.